سلام یار

جنگ قبایل از پر مخاطب ترین بازی ها

سه شنبه, ۹ آذر ۱۳۹۵، ۰۷:۰۹ ب.ظ
پس از طرح مباحث درباره این بازی ها، سرانجام همه بازی های شرکت سوپرسل اعم از کلش او کلنز و کلش رویال و ... فیلتر شده اند؛ بازی هایی که در ایران میلیون ها کاربر داشتند و اکنون از طریق عادی در دسترس عموم نیستند.

به گزارش «تابناک»؛ «کلش آو کلنز / Clash of Clans»، به معنی «برخورد قبایل»، یک بازی رایگان تلفن همراه و تبلت به صورت آنلاین به سبک بازی ویدئویی راهبردی است که توسط شرکت سوپرسل مستقر در هلسینکی فنلاند طراحی شده است؛ بازی که به سرعت در سطح جهان از جمله ایران محبوب شد و میلیون ها تن اپلیکیشن این بازی پرجزئیات را که از گرافیک قابل توجهی نیز برخوردار بود، نصب کردند و یکی از اولین محصولات این شرکت پرطرفدار شد.

«سوپرسل / Super Cell» یک شرکت توسعه بازی موبایل است که در ژوئن سال ۲۰۱۰، در هلسینکی فنلاند تأسیس شد. نخستین بازی این کمپانی Gunshine.net بود. در سال ۲۰۱۱، سوپرسل توسعه بازی برای دستگاه‌های موبایل را آغاز کرد و از آن سال به بعد سه بازی منتشر کرد: کلش آو کلنز، هی دی و بوم بیچ.
 بازی «برخورد قبایل» فیلتر ‌‌شد!

کلش آو کلنز در ۲ اوت ۲۰۱۲ برای سیستم عامل آی‌اواس منتشر شد. این بازی همچنین برای اندروید در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳ در کانادا و فنلاند و نهایتاً در ۷ اکتبر ۲۰۱۳ در گوگل پلی به صورت بین‌المللی برای این سیستم عامل منتشر شد. استراتژی کسب درآمد این شرکت فری‌میوم است که نرم‌افزار را رایگان در اختیار کاربر می‌گذارند ولی برای امکانات جانبی از کاربر پول می‌گیرند.

بازی کلش آو کلنز در آوریل ۲۰۱۳ به‌ همراه بازی «هی دی / Hay day» توانست درآمد خالصی به مبلغ ۲۷۹ میلیون دلار کسب کند. درآمد روزانۀ این بازی ۲٫۴ میلیون دلار است که از ۸٫۵ میلیون کاربر این درآمد را کسب کرده است. اپلیکیشن این بازی در بازۀ دسامبر ۲۰۱۲ تا می ۲۰۱۳ جزو ۵ اپلیکیشن برتر از نظر دانلود بوده است. اپلیکیشن این بازی سومین بازی پرفروش در اپ استور و گوگل پلی بوده است. در سال ۲۰۱۱، Accel Partners مبلغ ۱۲ میلیون دلار را در سوپرسل سرمایه‌گذاری کرد.

در ۲۳ نوامبر سال ۲۰۱۴ نسخۀ قرمز این بازی برای حمایت از مبارزه با بیماری‌های مالاریا، سل و ایدز منتشر شد. این نسخه که انحصاراً برای آی او اس و برای «طرح نرم‌افزارهایی برای رد / Apps for RED» منتشر شده برای کاربران آی او اس در دسترس است. در این نسخه تغییراتی کوچک ایجاد شده و بسته خرید جم برای حمایت از مبارزه با بیماری‌های مالاریا، سل و ایدز اضافه شده که سود حاصل از آن به حساب شرکت «رد / RED» واریز و پس از آن در صورت تأیید علامت سپری قرمزرنگ بر روی تاون هال ایجاد می‌شود.
 بازی «برخورد قبایل» فیلتر ‌‌شد!
 
در این بازی، شما رهبری قبیله‌ای کوچک را به عهده می‌گیرید و چهار عنصر بسیار مهم وجود دارند: طلا، اکسیر، اکسیر سیاه و الماس. اکسیر ماده‌ای به رنگ بنفش (صورتی) است که توسط دستگاه‌های سازندۀ اکسیر تولید می‌شود و نقش بسیار مهمی در پیش‌رفت قبیلۀ شما دارد.
 
برای نمونه برای ساخت یا ارتقای ده نوع سرباز یا برای بالا بردن ساختمان‌های دیگر، نیاز به مقادیر گوناگونی از اکسیر خواهید داشت. در آغاز بازی شما دو دستگاه سازندۀ اکسیر دریافت می‌کنید که خودکار برای شما اکسیر تولید می‌کنند و این اکسیر در بخشی به نام مخزن اکسیر نگهداری می‌شود.
 
در ادامه با پیش‌رفت دهکده می‌توانید دستگاه‌های سازندۀ اکسیر را پیش‌رفته کرده و به شمار تولید آن‌ها اضافه کنید. سربازان شما در سربازخانه و به ‌وسیلهٔ اکسیر ساخته می‌شوند. در بازی طلسم‌هایی نیز وجود دارند که در کارخانهٔ طلسم‌سازی ساخته می‌شوند. از طلا بیشتر برای ساخت و ارتقای وسایل دفاعی، دیوارها و ساختمان اصلی استفاده می‌شود.
 
بازی «برخورد قبایل» فیلتر ‌‌شد! 

همچنین شما می‌توانید با حمله به دیگر قبایل و غارت دهکدهٔ آن‌ها هم پیشرفت کنید و هم طلا و اکسیر زیادی به دست بیاورید. طلا نیز توسط دستگاه سازندۀ طلا به دست می‌آید که در ابتدای بازی دو عدد از آنها را در اختیار خواهید داشت. اکسیر سیاه ماده‌ای کمیاب و ارزشمند است که از آن برای ساخت و ارتقای سربازانی که توسط اکسیر سیاه در سربازخانهٔ اکسیر سیاه ساخته می‌شوند، ساخت و ارتقای قهرمانان یعنی پادشاه بربرها و ملکهٔ کمان‌دار و همچنین شارژ برج جهنمی استفاده می‌شود.
 
در گذشته امکان خرید اجزای بازی و پیشرفت سریع تر برای کاربران ایرانی فراهم نبوده، ولی در دو سال اخیر، برخی شرکت های ایران، این امکان را فراهم کردند و بر اساس برخی ادعاها، گردش مالی این تجارت صرفاً در ایران یک گردش مالی میلیاردی شده بوده است. 

در یک سال اخیر، نقدهای عجیبی درباره این بازی توسط برخی نشریات نوشته شد و برخی اشخاص نیز حملات شدیدی به این بازی داشتند. در همین راستا، زمزمه فیلتر این بازی در ایران شنیده می شد که در نهایت ظاهراً این تصمیم اکنون اجرایی شده است.
 
هنوز مسئولان امر درباره فیلتر این بازی و سایر گروه بازی هایی که توسط شرکت سوپرسل تولید شده، موضع گیری نداشته اند و به همین دلیل علت و انگیزه فیلترینگ محصولات سرگرم کننده فنلاندی ها مشخص نیست.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۹/۰۹
سینا خلیلی

نظرات  (۱)

۰۸ بهمن ۹۵ ، ۱۳:۲۷ باشگاه مدیران آینده
سیناجان سلام
امیدوارم هرجاکه باشی سالم و شاداب باشی
یاعلی

ارسال نظر

نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.